| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW6811V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.81KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW6811V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW6811V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.81k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW6811V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW6811V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW6811V is new and unused, you can buy ERA-8ARW6811V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW6811V.
| UPJ1C560MDD1TD | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1C560MDD1TD.pdf | |
| EEU-FM1E471B | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1E471B.pdf | |
| 400MXG150MEFCSN25X25 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXG150MEFCSN25X25.pdf | |
| 35YXF47MTA6.3X11 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35YXF47MTA6.3X11.pdf | |
| MAL203830101E3 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | MAL203830101E3.pdf | |
| 25ZLG680MEFC10X20 | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 25ZLG680MEFC10X20.pdf | |
| MAL211651229E3 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211651229E3.pdf | |
| MAL213651829E3 | 82µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL213651829E3.pdf | |
| 100ZL220MEFCGC16X20 | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100ZL220MEFCGC16X20.pdf | |
| B43601A2337M67 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2337M67.pdf | |
| B43305A5686M67 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.99 Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A5686M67.pdf | |
| 381LX222M100J042 | SNAPMOUNTS | 381LX222M100J042.pdf | |
| MALIEYN07CV556B02K | 56000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 20 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07CV556B02K.pdf | |
| B43601B9687M80 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B9687M80.pdf | |
| E36D500HPS223MC54M | 22000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18.4 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D500HPS223MC54M.pdf |