| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW7871V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.87KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW7871V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW7871V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.87k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW7871V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW7871V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW7871V is new and unused, you can buy ERA-8ARW7871V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW7871V.
| LGW2W471MELC45 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2W471MELC45.pdf | |
| ECO-S1CA473EA | 47000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 20 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1CA473EA.pdf | |
| EKXJ401ELL6R8MJ16S | 6.8µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ401ELL6R8MJ16S.pdf | |
| 860010374011 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010374011.pdf | |
| UPM1H471MHD6TN | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1H471MHD6TN.pdf | |
| UHE1A103MHD6 | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UHE1A103MHD6.pdf | |
| LNY2G222MSEG | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNY2G222MSEG.pdf | |
| USR1E220MDD1TE | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR1E220MDD1TE.pdf | |
| 16WXA10000MEFCGC18X25 | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 16WXA10000MEFCGC18X25.pdf | |
| MAL214690276E3 | 2700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214690276E3.pdf | |
| 400MXH470MEFCSN25X50 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400MXH470MEFCSN25X50.pdf | |
| E37X401HPN272MCB7M | 2700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 41 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X401HPN272MCB7M.pdf | |
| CGA4J3X8R1H224K125AB | 0.22µF 50V Ceramic Capacitor X8R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4J3X8R1H224K125AB.pdf | |
| DE2B3KY331KA2BM01F | 330pF 250VAC Ceramic Capacitor B Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | DE2B3KY331KA2BM01F.pdf | |
| VJ1812Y474KBBAT4X | 0.47µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm) | VJ1812Y474KBBAT4X.pdf |