| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW7872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 78.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW7872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW7872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 78.7k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW7872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW7872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW7872V is new and unused, you can buy ERA-8ARW7872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW7872V.
| UVK1C221MED1TD | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1C221MED1TD.pdf | |
| LGN2E561MELB30 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2E561MELB30.pdf | |
| UVY1J330MED1TD | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1J330MED1TD.pdf | |
| EET-ED2E681EA | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 219 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2E681EA.pdf | |
| LNR1A104MSE | 100000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1A104MSE.pdf | |
| 860130274004 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 125°C | 860130274004.pdf | |
| UKL1H2R2KDDANATA | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H2R2KDDANATA.pdf | |
| EMLA500ADA100MF61G | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA500ADA100MF61G.pdf | |
| 476TLS016M | 47µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.644 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 476TLS016M.pdf | |
| EKMG101ETD470MJC5S | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG101ETD470MJC5S.pdf | |
| 200PX22MEFCT810X16 | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 200PX22MEFCT810X16.pdf | |
| B43504A2687M62 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 190 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2687M62.pdf | |
| LLG2W221MELB25 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2W221MELB25.pdf | |
| B43508A2278M2 | 2700µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 45 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2278M2.pdf | |
| 500D477M050FH5A | 470µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D477M050FH5A.pdf |