| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW8251V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.25KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW8251V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW8251V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.25k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW8251V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW8251V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW8251V is new and unused, you can buy ERA-8ARW8251V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW8251V.
| LLS2W331MELB | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2W331MELB.pdf | |
| 381LX821M250K452 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX821M250K452.pdf | |
| 35MS733MEFC6.3X7 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 35MS733MEFC6.3X7.pdf | |
| EKZH160ELL221MF11S | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can | EKZH160ELL221MF11S.pdf | |
| 227KXM035MLN | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 904.3 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | 227KXM035MLN.pdf | |
| UPJ1K470MPD | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1K470MPD.pdf | |
| ULD2G3R3MPD6 | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | ULD2G3R3MPD6.pdf | |
| MAL211635221E3 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211635221E3.pdf | |
| MAL213664562E3 | 5600µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL213664562E3.pdf | |
| UUH1C222MNQ1MS | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | UUH1C222MNQ1MS.pdf | |
| EKMH350VNN223MA50S | 22000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 19 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH350VNN223MA50S.pdf | |
| B43640A5337M007 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | B43640A5337M007.pdf | |
| B43644B5277M000 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 370 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43644B5277M000.pdf | |
| E81D201VSD182MA63W | CAP ALUM 1800UF 200V RADIAL | E81D201VSD182MA63W.pdf | |
| ERWL401LGB392MEB5M | 3900µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | ERWL401LGB392MEB5M.pdf |