| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW8252V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 82.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW8252V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW8252V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 82.5k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW8252V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW8252V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW8252V is new and unused, you can buy ERA-8ARW8252V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW8252V.
| EFL-100ELL220MD05D | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-100ELL220MD05D.pdf | |
| UPA1V561MPD1TD | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA1V561MPD1TD.pdf | |
| EET-ED2D821BA | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 182 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2D821BA.pdf | |
| UHW1A182MPD | 1800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1A182MPD.pdf | |
| 100YXG15MEFCT16.3X11 | 15µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 100YXG15MEFCT16.3X11.pdf | |
| UKT1V100MDD1TA | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1V100MDD1TA.pdf | |
| 517D107M025AA6AE3 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D107M025AA6AE3.pdf | |
| 108TMA016M | ELECTROLYTIC | 108TMA016M.pdf | |
| MALREKE00FE422CG0K | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 139 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00FE422CG0K.pdf | |
| 250TXW68MEFCWN10X35 | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 250TXW68MEFCWN10X35.pdf | |
| MAL215263101E3 | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215263101E3.pdf | |
| 35MXC4700MEFCSN22X30 | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 35MXC4700MEFCSN22X30.pdf | |
| B43540C5187M87 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 540 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C5187M87.pdf | |
| ESMQ630ELL472MP50S | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ630ELL472MP50S.pdf | |
| B43504B9397M60 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B9397M60.pdf |