| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW8662V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 86.6KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW8662V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW8662V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 86.6k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW8662V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW8662V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW8662V is new and unused, you can buy ERA-8ARW8662V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW8662V.
| 476TTA500ARZ | 47µF 500V Aluminum Capacitors Axial, Can 8.8184 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 476TTA500ARZ.pdf | |
| 381LX223M025K452 | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX223M025K452.pdf | |
| 35YXG470MEFC12.5X16 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 35YXG470MEFC12.5X16.pdf | |
| MALREKB05DC210N00K | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 19.89 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05DC210N00K.pdf | |
| EKXJ351ELL680MJ50S | 68µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ351ELL680MJ50S.pdf | |
| B43231A9826M | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231A9826M.pdf | |
| EKXJ351ELL680MM20S | 68µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXJ351ELL680MM20S.pdf | |
| ELXM421VSN271MA35S | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM421VSN271MA35S.pdf | |
| B43508E2108M62 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2108M62.pdf | |
| B43508F2158M82 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508F2158M82.pdf | |
| EET-ED2E152EA | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 99 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2E152EA.pdf | |
| AFK336M25C12B-F | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 700 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK336M25C12B-F.pdf | |
| C1812C223J1GACTU | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C1812C223J1GACTU.pdf | |
| GRM0335C1H4R0BA01D | 4pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1H4R0BA01D.pdf | |
| GRM0225C1E3R1CA03L | 3.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E3R1CA03L.pdf |