| Manufacturer Part Number: | ERJ-3BQF1R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.5 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3BQF1R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3BQF1R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.5 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3BQF1R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3BQF1R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3BQF1R5V is new and unused, you can buy ERJ-3BQF1R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3BQF1R5V.
| UVK1H100MDD1TD | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1H100MDD1TD.pdf | |
| EKY-250ELL392MMN3S | 3900µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-250ELL392MMN3S.pdf | |
| UKL1C680MED1TD | 68µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C680MED1TD.pdf | |
| 865090640006 | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | 865090640006.pdf | |
| UPW0J330MDD6TP | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW0J330MDD6TP.pdf | |
| LNC2W562MSEH | 5600µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2W562MSEH.pdf | |
| UHW1A272MHD | 2700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1A272MHD.pdf | |
| UKL1H330KPDANATA | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H330KPDANATA.pdf | |
| EEU-FM0J122B | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EEU-FM0J122B.pdf | |
| 757D128M035EK4O | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 97 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 757D128M035EK4O.pdf | |
| B41605A7398M9 | 3900µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 26 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605A7398M9.pdf | |
| B43305C9397M80 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C9397M80.pdf | |
| 80D332P080MB2DE3 | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 80D332P080MB2DE3.pdf | |
| EKMH451VQT681MB45T | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 2000 Hrs @ 105°C | EKMH451VQT681MB45T.pdf | |
| GRM1555C1E3R3CA01D | 3.3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1E3R3CA01D.pdf |