| Manufacturer Part Number: | ERJ-3BSFR18V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.18 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3BSFR18V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3BSFR18V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.18 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3BSFR18V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3BSFR18V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3BSFR18V is new and unused, you can buy ERJ-3BSFR18V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3BSFR18V.
| UCL1E681MNL1GS | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCL1E681MNL1GS.pdf | |
| EEE-HAE471UAP | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HAE471UAP.pdf | |
| 500C223T025BA2B | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 41 mOhm 5000 Hrs @ 95°C | 500C223T025BA2B.pdf | |
| LNC2W122MSEF | 1200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2W122MSEF.pdf | |
| UVK1E472MHD | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1E472MHD.pdf | |
| UPS2A3R3MDD | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2A3R3MDD.pdf | |
| UST1H220MDD1TD | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST1H220MDD1TD.pdf | |
| MAL214250471E3 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214250471E3.pdf | |
| MAL214058229E3 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 125°C | MAL214058229E3.pdf | |
| B41888E4398M | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 28 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888E4398M.pdf | |
| SH472M025ST | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH472M025ST.pdf | |
| LPX331M350C4P3 | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX331M350C4P3.pdf | |
| MAL215972821E3 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 290 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215972821E3.pdf | |
| MLP193M7R5EK1D | 19000µF 7.5V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 76 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP193M7R5EK1D.pdf | |
| C971U472MUWDBA7317 | 4700pF 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.551" Dia (14.00mm) | C971U472MUWDBA7317.pdf |