| Manufacturer Part Number: | ERJ-3EKF3010V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 189010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3EKF3010V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3EKF3010V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 301 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3EKF3010V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3EKF3010V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3EKF3010V is new and unused, you can buy ERJ-3EKF3010V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3EKF3010V.
| 25TXV47M6.3X8 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 300 mOhm 1000 Hrs @ 125°C | 25TXV47M6.3X8.pdf | |
| TVX1E102MCD1LT | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1E102MCD1LT.pdf | |
| MAL204865102E3 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL204865102E3.pdf | |
| MAL205014682E3 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Solder Lug 51 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205014682E3.pdf | |
| WBR40-250A | 40µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 6.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR40-250A.pdf | |
| B41002A8225M | 2.2µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | B41002A8225M.pdf | |
| EMK325ABJ107MM-T | 100µF 16V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | EMK325ABJ107MM-T.pdf | |
| GCM033R71E102KA03D | 1000pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GCM033R71E102KA03D.pdf | |
| AMK212AC6226MG-T | 22µF 4V Ceramic Capacitor X6S 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | AMK212AC6226MG-T.pdf | |
| CGA7K1X7R3D102K130KE | 1000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) | CGA7K1X7R3D102K130KE.pdf | |
| C1608CH2A150J080AA | 15pF 100V Ceramic Capacitor CH 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608CH2A150J080AA.pdf | |
| C4532C0G2J153K250KA | 0.015µF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C4532C0G2J153K250KA.pdf | |
| GRM1555C2A8R1CA01D | 8.1pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C2A8R1CA01D.pdf | |
| VJ1210A180JBGAT4X | 18pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm) | VJ1210A180JBGAT4X.pdf | |
| VJ0805D1R8CLXAC | 1.8pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D1R8CLXAC.pdf |