| Manufacturer Part Number: | ERJ-3EKF73R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 39010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 73.2 OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3EKF73R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3EKF73R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 73.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3EKF73R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3EKF73R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3EKF73R2V is new and unused, you can buy ERJ-3EKF73R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3EKF73R2V.
| EEV-FK1H331Q | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1H331Q.pdf | |
| EKZN6R3ELL221ME11D | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZN6R3ELL221ME11D.pdf | |
| UHD1H471MHD1TO | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD1H471MHD1TO.pdf | |
| ELXV800ELL471ML30S | 470µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV800ELL471ML30S.pdf | |
| 30D107M050DC2A | 100µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.585 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D107M050DC2A.pdf | |
| B43305A9686M82 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.99 Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9686M82.pdf | |
| 337LBB400M2DF | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753.57 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 337LBB400M2DF.pdf | |
| E36D3B1HPN472ME92M | 4700µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 46.8 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D3B1HPN472ME92M.pdf | |
| 101243U040BF2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101243U040BF2B.pdf | |
| MLS383M010EB1D | 38000µF 10V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 31 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS383M010EB1D.pdf | |
| SMH100VS332M30X40T2 | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH100VS332M30X40T2.pdf | |
| GRM21BR71E104KA01L | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BR71E104KA01L.pdf | |
| CL03C6R8CA3GNNC | 6.8pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CL03C6R8CA3GNNC.pdf | |
| CBR08C479BAGAC | 4.7pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CBR08C479BAGAC.pdf | |
| 885012009015 | 470pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | 885012009015.pdf |