| Manufacturer Part Number: | ERJ-3RQF1R8V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.8 OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3RQF1R8V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3RQF1R8V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.8 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3RQF1R8V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3RQF1R8V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3RQF1R8V is new and unused, you can buy ERJ-3RQF1R8V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3RQF1R8V.
| ELXY500ELL390MFB5D | 39µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXY500ELL390MFB5D.pdf | |
| UVR2G3R3MPD1TD | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2G3R3MPD1TD.pdf | |
| ESH108M016AH4AA | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ESH108M016AH4AA.pdf | |
| UCX1H122MNS1MS | 1200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 40 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1H122MNS1MS.pdf | |
| 160TXW390MEFC16X35 | 390µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 160TXW390MEFC16X35.pdf | |
| UCY2D181MHD3TN | 180µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2D181MHD3TN.pdf | |
| MALREKB05BA222L00K | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.82 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05BA222L00K.pdf | |
| EGPD800ELL681MU30H | 680µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 37 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | EGPD800ELL681MU30H.pdf | |
| TE1400-E3 | 1µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1400-E3.pdf | |
| B43504A5826M67 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.65 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5826M67.pdf | |
| B43601A5477M80 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A5477M80.pdf | |
| E37L451CPN392MDE3M | 3900µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L451CPN392MDE3M.pdf | |
| MLS771M100EA1A | 770µF 100V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 238 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS771M100EA1A.pdf | |
| SMH6.3VN333M22X40T2 | 33000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 30 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH6.3VN333M22X40T2.pdf | |
| TCG300T350L1C | 30µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 6.368 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TCG300T350L1C.pdf |