| Manufacturer Part Number: | ERJ-3RQF2R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.7 OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3RQF2R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3RQF2R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3RQF2R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3RQF2R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3RQF2R7V is new and unused, you can buy ERJ-3RQF2R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3RQF2R7V.
| ESMM451VSN820MQ20S | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 4.043 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | ESMM451VSN820MQ20S.pdf | |
| CGS103U075V3C | 10000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 41 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS103U075V3C.pdf | |
| ELXV100ELL391MJC5S | 390µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV100ELL391MJC5S.pdf | |
| MAL215233339E3 | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215233339E3.pdf | |
| TE1207 | 25µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1207.pdf | |
| EKMS401VSN391MR35S | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS401VSN391MR35S.pdf | |
| B43504D9227M60 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504D9227M60.pdf | |
| LLG2W391MELC30 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2W391MELC30.pdf | |
| B43501F2158M | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501F2158M.pdf | |
| B43505C9337M82 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505C9337M82.pdf | |
| B43740A4828M7 | 8200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43740A4828M7.pdf | |
| SMQ250VS102M30X35T2 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 249 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SMQ250VS102M30X35T2.pdf | |
| C1608X7S2A104M080AB | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7S2A104M080AB.pdf | |
| 100B301JT200XT | 300pF 200V Ceramic Capacitor P90 Nonstandard 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 100B301JT200XT.pdf | |
| GRM155R71A473KA01J | 0.047µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71A473KA01J.pdf |