| Manufacturer Part Number: | ERJ-3RQF8R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.2 OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3RQF8R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3RQF8R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3RQF8R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3RQF8R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3RQF8R2V is new and unused, you can buy ERJ-3RQF8R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3RQF8R2V.
| UFW1E101MED1TD | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1E101MED1TD.pdf | |
| URZ1C682MHD1TN | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1C682MHD1TN.pdf | |
| USW1V330MDD | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1V330MDD.pdf | |
| 6.3YXG3900MEFCG412.5X25 | 3900µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 6.3YXG3900MEFCG412.5X25.pdf | |
| UEP0J332MHD1TN | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP0J332MHD1TN.pdf | |
| MAL204211479E3 | 47µF 160V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.2 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204211479E3.pdf | |
| SLP332M063A4P3 | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 121 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP332M063A4P3.pdf | |
| B43504B2277M82 | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 470 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B2277M82.pdf | |
| UVZ1H100MDH | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1H100MDH.pdf | |
| LXZ10VB103M18X35LL | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXZ10VB103M18X35LL.pdf | |
| MAL212327339 | 33µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 7.2 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212327339.pdf | |
| C1608X7R1H224M080AB | 0.22µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7R1H224M080AB.pdf | |
| C5750X7S3D103M250KE | 10000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7S 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | C5750X7S3D103M250KE.pdf | |
| C1206C180GBGAC7800 | 18pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C180GBGAC7800.pdf | |
| GRM155R61C225KE44D | 2.2µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R61C225KE44D.pdf |