| Manufacturer Part Number: | ERJ-3RQJ8R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.2 OHM 5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3RQJ8R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3RQJ8R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3RQJ8R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3RQJ8R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3RQJ8R2V is new and unused, you can buy ERJ-3RQJ8R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3RQJ8R2V.
| EEE-HA1C220WR | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1C220WR.pdf | |
| EEU-FC1E181 | 180µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E181.pdf | |
| LAQ2G181MELA40 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2G181MELA40.pdf | |
| UZG1A220MCL1GB | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UZG1A220MCL1GB.pdf | |
| UPM1J181MPD | 180µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J181MPD.pdf | |
| 225TTA250M | 2.2µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 150.715 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 225TTA250M.pdf | |
| CG223U050X4C | 22000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG223U050X4C.pdf | |
| CGS124U050X5L | 120000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS124U050X5L.pdf | |
| UCX1V561MNQ1MS | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 70 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1V561MNQ1MS.pdf | |
| 50YXM4.7MEFC5X11 | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50YXM4.7MEFC5X11.pdf | |
| UPJ0J221MED1TA | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ0J221MED1TA.pdf | |
| SH220M035ST | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.44 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH220M035ST.pdf | |
| 10ZLG680MEFCTA8X16 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 10ZLG680MEFCTA8X16.pdf | |
| 50YXH330MEFCT810X23 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 50YXH330MEFCT810X23.pdf | |
| UPM1V271MHD6 | 270µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1V271MHD6.pdf |