| Manufacturer Part Number: | ERJ-3RQJR47V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.47 OHM 5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3RQJR47V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3RQJR47V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.47 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3RQJR47V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3RQJR47V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3RQJR47V is new and unused, you can buy ERJ-3RQJR47V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3RQJR47V.
| UPJ1C271MPD1TD | 270µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1C271MPD1TD.pdf | |
| 6.3ZLJ470M6.3X11 | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLJ470M6.3X11.pdf | |
| ESMR421VSN331MQ40S | 330µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR421VSN331MQ40S.pdf | |
| UPM1C820MED1TA | 82µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1C820MED1TA.pdf | |
| 6.3PX2200MEFC10X16 | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 6.3PX2200MEFC10X16.pdf | |
| SLPX821M180E1P3 | 820µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX821M180E1P3.pdf | |
| MALIEYN07LA515D02K | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 35 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07LA515D02K.pdf | |
| LLG2Z102MELA35 | 1000µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2Z102MELA35.pdf | |
| EKMM401VND122MB80T | 1200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead | EKMM401VND122MB80T.pdf | |
| VJ0402D560JXAAJ | 56pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D560JXAAJ.pdf | |
| CGB4B1X7R1A225K055AC | 2.2µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGB4B1X7R1A225K055AC.pdf | |
| CGA6M4X7R2J473K200AE | 0.047µF 630V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CGA6M4X7R2J473K200AE.pdf | |
| DE21XKY100JN2AM01F | 10pF 250VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | DE21XKY100JN2AM01F.pdf | |
| GRM188R71H821KA01J | 820pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71H821KA01J.pdf | |
| K562M15X7RF5UH5 | 5600pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K562M15X7RF5UH5.pdf |