| Manufacturer Part Number: | ERJ-6BQFR56V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.56 OHM 1% 1/3W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6BQFR56V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6BQFR56V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.56 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6BQFR56V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6BQFR56V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6BQFR56V is new and unused, you can buy ERJ-6BQFR56V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6BQFR56V.
| EEU-FC1E471L | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E471L.pdf | |
| 382LX104M016A082 | 100000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX104M016A082.pdf | |
| 10YXF68MEFC5X11 | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 10YXF68MEFC5X11.pdf | |
| EEU-FC2A390L | 39µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC2A390L.pdf | |
| B41866C6227M000 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 134 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C | B41866C6227M000.pdf | |
| UPJ2W100MHD | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2W100MHD.pdf | |
| UUN1V331MNQ1ZD | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUN1V331MNQ1ZD.pdf | |
| 500D206H200EH5 | 20µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D206H200EH5.pdf | |
| 200HXC560MEFCSN25X35 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200HXC560MEFCSN25X35.pdf | |
| ELXS161VSN272MA40S | 2700µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS161VSN272MA40S.pdf | |
| E80D250VHN472AQ30N | CAP ALUM 4700UF 25V RADIAL | E80D250VHN472AQ30N.pdf | |
| LP331M450H7P3 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 105°C | LP331M450H7P3.pdf | |
| E36D251LPN153TEM9M | 15000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D251LPN153TEM9M.pdf | |
| B43456A5828M7 | 8200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43456A5828M7.pdf | |
| UTM1E4R7MED1TD | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UTM1E4R7MED1TD.pdf |