| Manufacturer Part Number: | ERJ-6BWFR075V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.075 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6BWFR075V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6BWFR075V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.075 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6BWFR075V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6BWFR075V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6BWFR075V is new and unused, you can buy ERJ-6BWFR075V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6BWFR075V.
| EEE-FC1C100R | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1C100R.pdf | |
| UPV0J181MGD1TD | 180µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV0J181MGD1TD.pdf | |
| EFL-160ELL680MF07D | 68µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-160ELL680MF07D.pdf | |
| MALREKB05FE447B00K | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 100 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05FE447B00K.pdf | |
| 100ZL270MEFCG412.5X35 | 270µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100ZL270MEFCG412.5X35.pdf | |
| UHD1H821MHD6TN | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD1H821MHD6TN.pdf | |
| ESMQ201VRD272MA50S | 2700µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ201VRD272MA50S.pdf | |
| CGS962U050R2C | 9600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 36 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS962U050R2C.pdf | |
| E32D800HPN124MEK4M | 120000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D800HPN124MEK4M.pdf | |
| UHE1J152MHT | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1J152MHT.pdf | |
| B41041A6477M | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A6477M.pdf | |
| GCM1885C2A681JA16D | 680pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCM1885C2A681JA16D.pdf | |
| RDE5C1H470J0S1H03A | 47pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | RDE5C1H470J0S1H03A.pdf | |
| 600F0R4AT250XT | 0.40pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 600F0R4AT250XT.pdf | |
| DEBB33D101KC1B | 100pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor B Radial, Disc 0.177" Dia (4.50mm) | DEBB33D101KC1B.pdf |