| Manufacturer Part Number: | ERJ-6BWJR024V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.024 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6BWJR024V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6BWJR024V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.024 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6BWJR024V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6BWJR024V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6BWJR024V is new and unused, you can buy ERJ-6BWJR024V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6BWJR024V.
| EEE-FPE330UAR | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 360 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FPE330UAR.pdf | |
| UHW2A271MHD6TN | 270µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW2A271MHD6TN.pdf | |
| UCM1H331MNL1GS | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCM1H331MNL1GS.pdf | |
| LGU1C123MELB | 12000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1C123MELB.pdf | |
| EEU-FC1J221XB | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1J221XB.pdf | |
| EEU-FC1C680B | 68µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C680B.pdf | |
| UKW2AR47MDD | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW2AR47MDD.pdf | |
| EKMM251VSN102MA40S | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM251VSN102MA40S.pdf | |
| E82D401VEN102QA65T | CAP ALUM 1000UF 400V RADIAL | E82D401VEN102QA65T.pdf | |
| EKMM401VND122MB80T | 1200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead | EKMM401VND122MB80T.pdf | |
| EKMW451VSN821MA50S | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMW451VSN821MA50S.pdf | |
| ECE-A1AKG220 | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECE-A1AKG220.pdf | |
| UWX1E470MCR1GB | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1E470MCR1GB.pdf | |
| B41041A6334M | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A6334M.pdf | |
| C1206C221KDRACTU | 220pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C221KDRACTU.pdf |