| Manufacturer Part Number: | ERJ-6BWJR043V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.043 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6BWJR043V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6BWJR043V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.043 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6BWJR043V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6BWJR043V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6BWJR043V is new and unused, you can buy ERJ-6BWJR043V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6BWJR043V.
| UPW1C390MDD1TP | 39µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1C390MDD1TP.pdf | |
| EKMG250ELL222MK25S | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG250ELL222MK25S.pdf | |
| UPJ0J822MHD | 8200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ0J822MHD.pdf | |
| 500C102T450BJ2B | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 141 mOhm 5000 Hrs @ 95°C | 500C102T450BJ2B.pdf | |
| UFW1J102MHD1TN | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1J102MHD1TN.pdf | |
| ESMH630VSN332MP35T | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH630VSN332MP35T.pdf | |
| MAL203859228E3 | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 85°C | MAL203859228E3.pdf | |
| 227BPS025M | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.507 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227BPS025M.pdf | |
| 6.3ZLG1000MEFCT810X12.5 | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLG1000MEFCT810X12.5.pdf | |
| MAL211675689E3 | 68µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211675689E3.pdf | |
| EKMG630ETE471MK20S | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG630ETE471MK20S.pdf | |
| B43821A1477M | 470µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 400 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | B43821A1477M.pdf | |
| 757D158M025DT3D | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 73 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 757D158M025DT3D.pdf | |
| B43501B5157M80 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 880 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B5157M80.pdf | |
| MAL210166154E3 | 150000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210166154E3.pdf |