| Manufacturer Part Number: | ERJ-6BWJR047V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.047 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6BWJR047V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6BWJR047V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.047 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6BWJR047V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6BWJR047V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6BWJR047V is new and unused, you can buy ERJ-6BWJR047V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6BWJR047V.
| UPJ1A152MHD6TN | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A152MHD6TN.pdf | |
| LGUW6271MELB | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGUW6271MELB.pdf | |
| UHW1K181MHD6TO | 180µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1K181MHD6TO.pdf | |
| ECA-2DM101 | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2DM101.pdf | |
| MAL215262229E3 | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215262229E3.pdf | |
| EEU-TA1E471 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1E471.pdf | |
| 500D105M150BA2 | 1µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D105M150BA2.pdf | |
| B43601B9157M62 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 720 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B9157M62.pdf | |
| MVK25VC101MH10TP | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.652 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | MVK25VC101MH10TP.pdf | |
| B41002A8224M | 0.22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | B41002A8224M.pdf | |
| C320C153K5R5TA | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C320C153K5R5TA.pdf | |
| CGJ3E1X7R0J225K080AC | 2.2µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGJ3E1X7R0J225K080AC.pdf | |
| GRT31CC80J226ME01L | 22µF 6.3V Ceramic Capacitor X6S 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRT31CC80J226ME01L.pdf | |
| GRM1555C1E3R2CA01D | 3.2pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1E3R2CA01D.pdf | |
| C1608C0G2A101G080AA | 100pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608C0G2A101G080AA.pdf |