| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF1020V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 102 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF1020V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF1020V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 102 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF1020V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF1020V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF1020V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF1020V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF1020V.
| UVY1C221MED1TD | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1C221MED1TD.pdf | |
| UCD1C101MCL1GS | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1C101MCL1GS.pdf | |
| UBT1J470MPD1TD | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | UBT1J470MPD1TD.pdf | |
| UVR1J101MPD1TD | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1J101MPD1TD.pdf | |
| AFK227M06D16T-F | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 360 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | AFK227M06D16T-F.pdf | |
| UTS1H3R3MDD1TE | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1H3R3MDD1TE.pdf | |
| 339LMB025M2EH | ELECTROLYTIC | 339LMB025M2EH.pdf | |
| B43508A2188M82 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2188M82.pdf | |
| CGS553U075X8L | 55000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS553U075X8L.pdf | |
| M39018/04-2144M | ALUM-SCREW TERMINAL | M39018/04-2144M.pdf | |
| ECE-T2GP821FA | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 222 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-T2GP821FA.pdf | |
| GRM32EC81E226KE15L | 22µF 25V Ceramic Capacitor X6S 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRM32EC81E226KE15L.pdf | |
| FK20C0G2E153J | 0.015µF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | FK20C0G2E153J.pdf | |
| C0402H101J5GACT500 | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402H101J5GACT500.pdf | |
| CC45SL3DD330JYNN | 33pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.217" Dia (5.50mm) | CC45SL3DD330JYNN.pdf |