| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF1071V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 49010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.07K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF1071V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF1071V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.07k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF1071V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF1071V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF1071V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF1071V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF1071V.
| UPM1K471MHD | 470µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1K471MHD.pdf | |
| LLG2G681MELB45 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2G681MELB45.pdf | |
| UFW1HR22MDD | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1HR22MDD.pdf | |
| 25YXH220MEFCTA8X11.5 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 25YXH220MEFCTA8X11.5.pdf | |
| 63ZL120MEFC8X20 | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 63ZL120MEFC8X20.pdf | |
| 477TTA010M | 470µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 846.6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 477TTA010M.pdf | |
| UUQ0J471MCL6GS | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUQ0J471MCL6GS.pdf | |
| UPJ1E102MHD6 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1E102MHD6.pdf | |
| B41231A5109M | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231A5109M.pdf | |
| 200MXC390MEFCSN22X30 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXC390MEFCSN22X30.pdf | |
| 157LMX400M2DC | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.2105 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 157LMX400M2DC.pdf | |
| ESMM350VNN183MA35T | 18000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | ESMM350VNN183MA35T.pdf | |
| 380LX561M250A012 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 326 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX561M250A012.pdf | |
| EKMH630VND103MA50T | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 25 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VND103MA50T.pdf | |
| B43501E2158M | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E2158M.pdf |