| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF1180V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 54010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 118 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF1180V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF1180V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 118 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF1180V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF1180V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF1180V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF1180V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF1180V.
| EEU-FR1E471B | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1E471B.pdf | |
| EEE-1HA2R2SR | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1HA2R2SR.pdf | |
| ECE-A1EKA470 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EKA470.pdf | |
| UBX1K331MHL | 330µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 150°C | UBX1K331MHL.pdf | |
| 106RSS050M | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 16.579 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 106RSS050M.pdf | |
| 860020478022 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020478022.pdf | |
| URZ0J470MDD1TA | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ0J470MDD1TA.pdf | |
| MALREKB05AA133J00K | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 40.19 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05AA133J00K.pdf | |
| MALREKE00DD333FG0K | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 482 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00DD333FG0K.pdf | |
| 336TXK200M | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.536 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 336TXK200M.pdf | |
| 380LQ103M050J052 | SNAPMOUNTS | 380LQ103M050J052.pdf | |
| UKL1C472KHD | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C472KHD.pdf | |
| MAL205675472E3 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 79 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205675472E3.pdf | |
| B43508D2827M7 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508D2827M7.pdf | |
| E36D350HPN333MC54M | 33000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17.7 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D350HPN333MC54M.pdf |