| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF15R8V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 52059 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 15.8 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF15R8V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF15R8V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15.8 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF15R8V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF15R8V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF15R8V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF15R8V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF15R8V.
| EEU-EB1A471 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1A471.pdf | |
| UHE1J122MHD6 | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1J122MHD6.pdf | |
| UPJ1C680MED | 68µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1C680MED.pdf | |
| URZ2D470MHD6 | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2D470MHD6.pdf | |
| 381LX151M315H022 | SNAPMOUNTS | 381LX151M315H022.pdf | |
| B41868W7228M | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 80 mOhm @ 10kHz 1000 Hrs @ 150°C | B41868W7228M.pdf | |
| 380LX182M100J032 | 1800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX182M100J032.pdf | |
| EET-UQ2E122LA | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2E122LA.pdf | |
| MAL209534681E3 | 680µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 167 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209534681E3.pdf | |
| CGS752U075V5L | 7500µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS752U075V5L.pdf | |
| E36D101HPN823MEM9M | 82000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D101HPN823MEM9M.pdf | |
| B43455B4478M | 4700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 30 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43455B4478M.pdf | |
| UHE2A680MPT | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE2A680MPT.pdf | |
| MVH50VE331ML17TR | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 150 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | MVH50VE331ML17TR.pdf | |
| C0402C104K9RACTU | 0.10µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C104K9RACTU.pdf |