| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF1601V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.6K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF1601V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF1601V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.6k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF1601V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF1601V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF1601V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF1601V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF1601V.
| AFK477M06F24T-F | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK477M06F24T-F.pdf | |
| EEU-ED2D331 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2D331.pdf | |
| UPW2E220MHD | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW2E220MHD.pdf | |
| EKYB160ELL472MM20S | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB160ELL472MM20S.pdf | |
| LNC2V122MSEF | 1200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2V122MSEF.pdf | |
| 50ZL10MEFCTZ5X7 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50ZL10MEFCTZ5X7.pdf | |
| EKZM250ELL561MH20D | 560µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKZM250ELL561MH20D.pdf | |
| ESMG251ETD100MJ16S | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG251ETD100MJ16S.pdf | |
| B43305A9686M60 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.99 Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9686M60.pdf | |
| 381LX681M350A052 | 680µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX681M350A052.pdf | |
| MAL209577102E3 | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 99 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209577102E3.pdf | |
| E91F501VND821MBA0T | 820µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 102 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F501VND821MBA0T.pdf | |
| E37L401CPN562MEB7M | 5600µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L401CPN562MEB7M.pdf | |
| MLP162M100EA1A | 1600µF 100V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 76 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP162M100EA1A.pdf | |
| MLS173M7R5EK0C | 17000µF 7.5V Aluminum Capacitors FlatPack 77 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS173M7R5EK0C.pdf |