| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF28R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 49010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 28 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF28R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF28R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 28 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF28R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF28R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF28R0V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF28R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF28R0V.
| 381LX561M200H042 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX561M200H042.pdf | |
| UBC1C102MNS1MS | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 150°C | UBC1C102MNS1MS.pdf | |
| LNK2H182MSEG | 1800µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2H182MSEG.pdf | |
| UUR0J681MNL1GS | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR0J681MNL1GS.pdf | |
| UPW1J681MHD1TN | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1J681MHD1TN.pdf | |
| 475SVL035MCW | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 45.6 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 475SVL035MCW.pdf | |
| MAL214058229E3 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 125°C | MAL214058229E3.pdf | |
| URY2F100MHD | 10µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | URY2F100MHD.pdf | |
| SLP271M400C9P3 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.229 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP271M400C9P3.pdf | |
| MAL212047681E3 | 680µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead 75 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212047681E3.pdf | |
| EKMH800VNN562MA45T | 5600µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 44 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH800VNN562MA45T.pdf | |
| B43305A2228M87 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 60 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A2228M87.pdf | |
| KMQ160VS222M35X35T2 | 2200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMQ160VS222M35X35T2.pdf | |
| B43821A4105M7 | 1µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 186 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | B43821A4105M7.pdf | |
| GRM155R60J274KE01D | 0.27µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R60J274KE01D.pdf |