| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF3160V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 316 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF3160V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF3160V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 316 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF3160V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF3160V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF3160V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF3160V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF3160V.
| UWT1V101MCL1GS | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1V101MCL1GS.pdf | |
| UPJ1A561MPD1TD | 560µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1A561MPD1TD.pdf | |
| UPM1J470MPD1TD | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1J470MPD1TD.pdf | |
| UUX2E100MNL1GS | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUX2E100MNL1GS.pdf | |
| UCS2G820MNY9 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2G820MNY9.pdf | |
| UVZ2A0R1MDD1TA | 0.1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2A0R1MDD1TA.pdf | |
| UPM1H2R2MDD1TA | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1H2R2MDD1TA.pdf | |
| UHE1H181MPD1TD | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1H181MPD1TD.pdf | |
| EEU-FM1E821LB | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1E821LB.pdf | |
| UKT1H471MHD | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1H471MHD.pdf | |
| EKMH350VSN392MP30T | 3900µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 106 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH350VSN392MP30T.pdf | |
| LGJ2E271MELB15 | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGJ2E271MELB15.pdf | |
| EKMH250VNN223MR45T | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 23 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH250VNN223MR45T.pdf | |
| B43504A9337M82 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 270 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9337M82.pdf | |
| C2012X7R1A475M125AC | 4.7µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R1A475M125AC.pdf |