| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF44R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 44.2 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF44R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF44R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 44.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF44R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF44R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF44R2V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF44R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF44R2V.
| UVK1H332MHD | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1H332MHD.pdf | |
| ECA-1JM100B | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1JM100B.pdf | |
| EKMG101ELL3R3ME11D | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG101ELL3R3ME11D.pdf | |
| UHD1H101MPD1TD | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UHD1H101MPD1TD.pdf | |
| MAL202128478E3 | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 31 Ohm @ 100Hz 2500 Hrs @ 85°C | MAL202128478E3.pdf | |
| MALREKA05DE233N00K | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05DE233N00K.pdf | |
| 400BXF12MT810X16 | 12µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 400BXF12MT810X16.pdf | |
| 25YXH1200MEFC18X16 | 1200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXH1200MEFC18X16.pdf | |
| B43501B9567M | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B9567M.pdf | |
| CGS703U025X4C | 70000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS703U025X4C.pdf | |
| MLP112M100EK1C | 1100µF 100V Aluminum Capacitors FlatPack 112 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP112M100EK1C.pdf | |
| E37L401CPN153MFK0M | 15000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L401CPN153MFK0M.pdf | |
| SMQ400VS331M22X50T2 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 754 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SMQ400VS331M22X50T2.pdf | |
| C0402C100J5GACTU | 10pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C100J5GACTU.pdf | |
| C317C102J1G5TA | 1000pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm) | C317C102J1G5TA.pdf |