| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF76R8V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 33292 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 76.8 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF76R8V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF76R8V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 76.8 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF76R8V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF76R8V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF76R8V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF76R8V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF76R8V.
| EKXG401ELL6R8MJ16S | 6.8µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKXG401ELL6R8MJ16S.pdf | |
| UPW2G220MHD | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2G220MHD.pdf | |
| LNX2H392MSEH | 3900µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNX2H392MSEH.pdf | |
| 860020680028 | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020680028.pdf | |
| UVP0J330MDD | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP0J330MDD.pdf | |
| MAL203635101E3 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203635101E3.pdf | |
| MALREKB00DC122P00K | 2.2µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 120.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DC122P00K.pdf | |
| 228RSS016M | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 158.3 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 228RSS016M.pdf | |
| TVA1204.2 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1204.2.pdf | |
| 30D206G050CC2 | 20µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D206G050CC2.pdf | |
| SLPX271M420H3P3 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX271M420H3P3.pdf | |
| 30D158M050GK2A | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 176 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D158M050GK2A.pdf | |
| 381LX102M200K042 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX102M200K042.pdf | |
| B43540C9277M80 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C9277M80.pdf | |
| 80D471P200KD2DE3 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 80D471P200KD2DE3.pdf |