| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF97R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 49010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 97.6 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF97R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF97R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 97.6 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF97R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF97R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF97R6V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF97R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF97R6V.
| LGG2D821MELA35 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2D821MELA35.pdf | |
| UKA0J220MDD1TD | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA0J220MDD1TD.pdf | |
| 865060540001 | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865060540001.pdf | |
| EKZE630ELL152MMP1S | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE630ELL152MMP1S.pdf | |
| UCZ1E162MNQ1MS | 1600µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 47 mOhm @ 100kHz 3500 Hrs @ 125°C | UCZ1E162MNQ1MS.pdf | |
| 860130475005 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 860130475005.pdf | |
| UCM1E151MCL1GS | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCM1E151MCL1GS.pdf | |
| SLP822M025A5P3 | 8200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 73 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP822M025A5P3.pdf | |
| 500D686M050CC2A | 68µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D686M050CC2A.pdf | |
| EKMH250VSN822MQ30T | 8200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 61 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH250VSN822MQ30T.pdf | |
| B43508B5157M80 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 820 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5157M80.pdf | |
| HVMLS401M150EK0C | 400µF 150V Aluminum Capacitors FlatPack 388 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS401M150EK0C.pdf | |
| CBR06C409BAGAC | 4pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CBR06C409BAGAC.pdf | |
| C1005X8R1C473K050BB | 0.047µF 16V Ceramic Capacitor X8R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X8R1C473K050BB.pdf | |
| HMJ212BB7223KGHT | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | HMJ212BB7223KGHT.pdf |