| Manufacturer Part Number: | ERJ-6GEYJ360V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 79010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36 OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6GEYJ360V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6GEYJ360V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6GEYJ360V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6GEYJ360V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6GEYJ360V is new and unused, you can buy ERJ-6GEYJ360V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6GEYJ360V.
| LNR1V105MSE | 1F 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1V105MSE.pdf | |
| EEU-HD1E472 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1E472.pdf | |
| UKT1H0R1MDD1TD | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1H0R1MDD1TD.pdf | |
| UHW1C821MPD | 820µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1C821MPD.pdf | |
| LNK2V562MSEG | 5600µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2V562MSEG.pdf | |
| UPA0J152MPD6TD | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA0J152MPD6TD.pdf | |
| MAL214699706E3 | 100µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2500 Hrs @ 125°C | MAL214699706E3.pdf | |
| UMW1E100MDD1TE | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1E100MDD1TE.pdf | |
| AHA476M25E16B-F | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA476M25E16B-F.pdf | |
| MALREKE05FE310L00K | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.061 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05FE310L00K.pdf | |
| B41252A827M | 820µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A827M.pdf | |
| SXR152M016ST | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 150 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR152M016ST.pdf | |
| B43601E2337M82 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 270 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601E2337M82.pdf | |
| 400SXC120MEFCSN22X40 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400SXC120MEFCSN22X40.pdf | |
| EKMH160VSN393MR50T | 39000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 17 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH160VSN393MR50T.pdf |