| Manufacturer Part Number: | ERJ-6RQF4R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.7 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6RQF4R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6RQF4R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.7 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6RQF4R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6RQF4R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6RQF4R7V is new and unused, you can buy ERJ-6RQF4R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6RQF4R7V.
| EEA-GA1C220B | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1C220B.pdf | |
| B41456B4689M | 68000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B4689M.pdf | |
| EEV-FC1E220P | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-FC1E220P.pdf | |
| EKMG251ELL221MM40S | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMG251ELL221MM40S.pdf | |
| LGN2D471MELZ30 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2D471MELZ30.pdf | |
| EKZN350ELL182ML25S | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN350ELL182ML25S.pdf | |
| LNC2G682MSEJ | 6800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2G682MSEJ.pdf | |
| UVZ2D010MED1TA | 1µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2D010MED1TA.pdf | |
| URS2A4R7MDD | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2A4R7MDD.pdf | |
| 400LLE3.3MEFC8X11.5 | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | 400LLE3.3MEFC8X11.5.pdf | |
| 200PX22MEFCT810X16 | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 200PX22MEFCT810X16.pdf | |
| TE1204-E3 | 10µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1204-E3.pdf | |
| EKMM201VSN681MR30S | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM201VSN681MR30S.pdf | |
| B43504A9277M2 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 320 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9277M2.pdf | |
| B43508E2827M87 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2827M87.pdf |