| Manufacturer Part Number: | ERJ-6RQF8R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.2 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6RQF8R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6RQF8R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6RQF8R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6RQF8R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6RQF8R2V is new and unused, you can buy ERJ-6RQF8R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6RQF8R2V.
| UVR1A471MED1TD | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1A471MED1TD.pdf | |
| B41560A8689M | 68000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41560A8689M.pdf | |
| EGPA800ELL821MM35S | 820µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 35 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EGPA800ELL821MM35S.pdf | |
| 860040775009 | 180µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860040775009.pdf | |
| UMV1C330MFD1TP | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV1C330MFD1TP.pdf | |
| E37F401CPN562MEA5M | 5600µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F401CPN562MEA5M.pdf | |
| UMA1HR22MDD1TE | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1HR22MDD1TE.pdf | |
| UKW2AR22MDD1TA | 0.22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW2AR22MDD1TA.pdf | |
| MALREKA00DD233M00K | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00DD233M00K.pdf | |
| 200BXC47MEFC12.5X20 | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 200BXC47MEFC12.5X20.pdf | |
| 227LBA200M2CA | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13036 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227LBA200M2CA.pdf | |
| UUE1A472MNS1MS | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | UUE1A472MNS1MS.pdf | |
| E80D500VNN222AQ30N | CAP ALUM 2200UF 50V RADIAL | E80D500VNN222AQ30N.pdf | |
| EMVE160GDA332MMH0S | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVE160GDA332MMH0S.pdf | |
| MAL205146223E3 | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 31 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205146223E3.pdf |