| Manufacturer Part Number: | ERJ-6RQFR47V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.47 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6RQFR47V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6RQFR47V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.47 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6RQFR47V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6RQFR47V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6RQFR47V is new and unused, you can buy ERJ-6RQFR47V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6RQFR47V.
| UWX1C100MCL2GB | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1C100MCL2GB.pdf | |
| RFS-50V101MI5#5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-50V101MI5#5.pdf | |
| B41560A9109M | 10000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41560A9109M.pdf | |
| UVK1H100MDD1TD | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1H100MDD1TD.pdf | |
| UCD2A330MNL1GS | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD2A330MNL1GS.pdf | |
| UFW1C223MRD | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1C223MRD.pdf | |
| ESMR401VSN181MP30S | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR401VSN181MP30S.pdf | |
| ECO-S2GB820BA | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.022 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2GB820BA.pdf | |
| EEU-FM1E222L | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1E222L.pdf | |
| CGS962U050V4C | 9600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS962U050V4C.pdf | |
| 860080278020 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080278020.pdf | |
| URZ2C101MHD1TN | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2C101MHD1TN.pdf | |
| ECO-S2GP331EX | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 553 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S2GP331EX.pdf | |
| EKXJ451ELL150MJ25S | 15µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ451ELL150MJ25S.pdf | |
| EKYA160ELL682MLN3S | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYA160ELL682MLN3S.pdf |