| Manufacturer Part Number: | ERJ-6RQFR68V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.68 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6RQFR68V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6RQFR68V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.68 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6RQFR68V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6RQFR68V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6RQFR68V is new and unused, you can buy ERJ-6RQFR68V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6RQFR68V.
| UMA1E101MDD1TP | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1E101MDD1TP.pdf | |
| EKMH630VSN332MA25S | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VSN332MA25S.pdf | |
| MAL203853471E3 | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | MAL203853471E3.pdf | |
| 10YXG420MEFC8X7.5 | 420µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 10YXG420MEFC8X7.5.pdf | |
| ELXV500ELL680MH12D | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV500ELL680MH12D.pdf | |
| MAL213450229E3 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL213450229E3.pdf | |
| UKL1A681KPD1TD | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1A681KPD1TD.pdf | |
| 400PK47MEFCGC16X25 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 400PK47MEFCGC16X25.pdf | |
| 515D228M035EN6AE3 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D228M035EN6AE3.pdf | |
| 381LR121M420J022 | 120µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR121M420J022.pdf | |
| B43231A5277M | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231A5277M.pdf | |
| B43305G2687M67 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2687M67.pdf | |
| MAL211948331E3 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 430 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211948331E3.pdf | |
| MAL215662332E3 | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 155 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215662332E3.pdf | |
| MAL205057103E3 | 10000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 35 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205057103E3.pdf |