| Manufacturer Part Number: | ERJ-6RQJ2R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.2 OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6RQJ2R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6RQJ2R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6RQJ2R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6RQJ2R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6RQJ2R2V is new and unused, you can buy ERJ-6RQJ2R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6RQJ2R2V.
| CGS153U100X4C | 15000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 51 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS153U100X4C.pdf | |
| B41851A5337M | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 800 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A5337M.pdf | |
| ESRG500ETD101MJ09S | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESRG500ETD101MJ09S.pdf | |
| SK100M350ST | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 26.54 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK100M350ST.pdf | |
| MAL215267688E3 | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215267688E3.pdf | |
| MAL213825479E3 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.4 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213825479E3.pdf | |
| EKXJ201ELL271MLP1S | 270µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ201ELL271MLP1S.pdf | |
| B41689A7567Q001 | 560µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 587 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689A7567Q001.pdf | |
| 380LQ391M420K042 | SNAPMOUNTS | 380LQ391M420K042.pdf | |
| EKMH401VSN271MR45T | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VSN271MR45T.pdf | |
| B43540B9277M2 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 230 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9277M2.pdf | |
| B43540C2827M62 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C2827M62.pdf | |
| B43601A2188M82 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 55 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2188M82.pdf | |
| GA343QR7GD222KW01L | 2200pF 250VAC Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | GA343QR7GD222KW01L.pdf | |
| GRM219R71C224KA01D | 0.22µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM219R71C224KA01D.pdf |