| Manufacturer Part Number: | ERJ-6RQJR56V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.56 OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6RQJR56V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6RQJR56V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.56 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6RQJR56V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6RQJR56V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6RQJR56V is new and unused, you can buy ERJ-6RQJR56V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6RQJR56V.
| UPW1V681MHD | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW1V681MHD.pdf | |
| B43456A9158M | 1500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 45 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43456A9158M.pdf | |
| LNC2G103MSEJ | 10000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2G103MSEJ.pdf | |
| UMF1C470MDD1TP | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1C470MDD1TP.pdf | |
| UPW2D331MRD | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2D331MRD.pdf | |
| EET-UQ2S271CA | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2S271CA.pdf | |
| UUX2C180MNL1GS | 18µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUX2C180MNL1GS.pdf | |
| 860160575018 | 180µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160575018.pdf | |
| EKZH100ELL392MK25S | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZH100ELL392MK25S.pdf | |
| 865080462016 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865080462016.pdf | |
| EGPA350ELL102MK25S | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 33 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | EGPA350ELL102MK25S.pdf | |
| UMA0J330MDD1TE | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA0J330MDD1TE.pdf | |
| UVP1H010MDD1TA | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1H010MDD1TA.pdf | |
| 450BXC6.8MEFC10X20 | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 450BXC6.8MEFC10X20.pdf | |
| UVY2W100MPD | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2W100MPD.pdf |