| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BQF1R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.2 OHM 1% 1/2W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BQF1R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BQF1R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BQF1R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BQF1R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BQF1R2V is new and unused, you can buy ERJ-8BQF1R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BQF1R2V.
| UPW1E471MPD | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1E471MPD.pdf | |
| EKMG500ELL471MJ20S | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG500ELL471MJ20S.pdf | |
| EEE-0GA330SR | 33µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-0GA330SR.pdf | |
| LNK2G222MSEG | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2G222MSEG.pdf | |
| 338LBA050M2CC | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 175.83 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 338LBA050M2CC.pdf | |
| UKL2A150MPD1TD | 15µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A150MPD1TD.pdf | |
| UPM1J121MHD6TO | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J121MHD6TO.pdf | |
| ECE-A1HN331U | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HN331U.pdf | |
| 335CKS250MGM | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 100.477 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 335CKS250MGM.pdf | |
| 337CKE010M | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 954.5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 337CKE010M.pdf | |
| 25ZLH150MEFCT16.3X11 | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 25ZLH150MEFCT16.3X11.pdf | |
| EKMQ401ETC3R3MHB5D | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ401ETC3R3MHB5D.pdf | |
| B41858D5478M | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 21 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858D5478M.pdf | |
| 380LX392M050J012 | 3900µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX392M050J012.pdf | |
| SLP563M010H7P3 | 56000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 13 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP563M010H7P3.pdf |