| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BQF5R1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1 OHM 1% 1/2W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BQF5R1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BQF5R1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BQF5R1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BQF5R1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BQF5R1V is new and unused, you can buy ERJ-8BQF5R1V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BQF5R1V.
| UUD1A330MCL1GS | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1A330MCL1GS.pdf | |
| UPT2D681MRD | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2D681MRD.pdf | |
| LLG2E102MELA50 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2E102MELA50.pdf | |
| ESMQ251VSN122MA35S | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ251VSN122MA35S.pdf | |
| ELXV500ELL180MEB5D | 18µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXV500ELL180MEB5D.pdf | |
| SXR821M035ST | 820µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 190 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR821M035ST.pdf | |
| LAK2D181MELZ25 | 180µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2D181MELZ25.pdf | |
| B43601B9397M62 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 280 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B9397M62.pdf | |
| B41505A8688M2 | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 29 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A8688M2.pdf | |
| CKG32KX7S1H475M335AH | 4.7µF 50V Ceramic Capacitor X7S Nonstandard SMD 0.142" L x 0.102" W (3.60mm x 2.60mm) | CKG32KX7S1H475M335AH.pdf | |
| C340C155K5R5TA | 1.5µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm) | C340C155K5R5TA.pdf | |
| K332K15X7RF55H5 | 3300pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K332K15X7RF55H5.pdf | |
| GRM188R60J564KA01D | 0.56µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R60J564KA01D.pdf | |
| S151K33SL0N6UJ5R | 150pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | S151K33SL0N6UJ5R.pdf | |
| C0603C271M5GACTU | 270pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C271M5GACTU.pdf |