| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BQFR36V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.36 OHM 1% 1/2W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BQFR36V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BQFR36V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.36 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BQFR36V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BQFR36V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BQFR36V is new and unused, you can buy ERJ-8BQFR36V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BQFR36V.
| EEE-FK1C331P | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1C331P.pdf | |
| ELXZ630ELL101MH15D | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXZ630ELL101MH15D.pdf | |
| ALC10A471DF450 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 252 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | ALC10A471DF450.pdf | |
| MLS152M060EK0C | 1500µF 60V Aluminum Capacitors FlatPack 106 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | MLS152M060EK0C.pdf | |
| UVY2V101MHD | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2V101MHD.pdf | |
| EKYB500ELL821ML20S | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB500ELL821ML20S.pdf | |
| UVR1A471MED1TA | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1A471MED1TA.pdf | |
| EEU-EB1J330SH | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1J330SH.pdf | |
| UVK2V220MHD | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2V220MHD.pdf | |
| MAL213825152E3 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 230 mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C | MAL213825152E3.pdf | |
| TVX1V682MDD | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1V682MDD.pdf | |
| E32D500HPS103MA54M | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 30.3 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D500HPS103MA54M.pdf | |
| EMVK500ADAR22MD55G | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EMVK500ADAR22MD55G.pdf | |
| C2225X154KDRACTU | 0.15µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric) 0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm) | C2225X154KDRACTU.pdf | |
| C1206C333J5RACTU | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C333J5RACTU.pdf |