| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BQFR43V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.43 OHM 1% 1/2W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BQFR43V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BQFR43V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.43 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BQFR43V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BQFR43V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BQFR43V is new and unused, you can buy ERJ-8BQFR43V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BQFR43V.
| LGM2W391MELB35 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGM2W391MELB35.pdf | |
| UWG1H2R2MCL1GB | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWG1H2R2MCL1GB.pdf | |
| UBT2G100MPD8TO | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2G100MPD8TO.pdf | |
| UBY1E622MHL6TN | 6200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 25 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C | UBY1E622MHL6TN.pdf | |
| MALREKE00PB247JN0K | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.54 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | MALREKE00PB247JN0K.pdf | |
| SLP101M450C3P3 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.317 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP101M450C3P3.pdf | |
| MAL213846152E3 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 170 mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C | MAL213846152E3.pdf | |
| TVA1227 | 500µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1227.pdf | |
| 381LQ273M025K042 | SNAPMOUNTS | 381LQ273M025K042.pdf | |
| EKMS251VSN152MA45S | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS251VSN152MA45S.pdf | |
| 600D476F060DE4 | 47µF 60V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.06 Ohm @ 120Hz | 600D476F060DE4.pdf | |
| C316C104M5U5TA | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | C316C104M5U5TA.pdf | |
| C0603X392J5JAC7867 | 3900pF 50V Ceramic Capacitor U2J 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603X392J5JAC7867.pdf | |
| GRM155R71H153KA12D | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71H153KA12D.pdf | |
| CC0603FRNPO9BN300 | 30pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603FRNPO9BN300.pdf |