| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BQFR47V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.47 OHM 1% 1/2W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BQFR47V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BQFR47V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.47 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BQFR47V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BQFR47V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BQFR47V is new and unused, you can buy ERJ-8BQFR47V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BQFR47V.
| EEU-HD1C332 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1C332.pdf | |
| 383LX223M035A052 | 22000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 105°C | 383LX223M035A052.pdf | |
| UPJ1A562MHD | 5600µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A562MHD.pdf | |
| UPJ1C472MHD6 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1C472MHD6.pdf | |
| 335AXZ050M | ELECTROLYTIC | 335AXZ050M.pdf | |
| UML1A470MDD | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UML1A470MDD.pdf | |
| EKMQ251ELL3R3MF11D | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ251ELL3R3MF11D.pdf | |
| UHV1A152MPD | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1A152MPD.pdf | |
| MAL214038229E3 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 125°C | MAL214038229E3.pdf | |
| 250YXF100MEFC18X35.5 | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 250YXF100MEFC18X35.5.pdf | |
| MALREKB05KL322S00K | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 900 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05KL322S00K.pdf | |
| 107LMX450M2CD | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.3157 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 107LMX450M2CD.pdf | |
| B41692A5608Q7 | 6000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 5000 Hrs @ 125°C | B41692A5608Q7.pdf | |
| MAL210617332E3 | 3300µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 71 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210617332E3.pdf | |
| MAL212313152E3 | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 130 mOhm 20000 Hrs @ 125°C | MAL212313152E3.pdf |