| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BQFR51V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.51 OHM 1% 1/2W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BQFR51V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BQFR51V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.51 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BQFR51V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BQFR51V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BQFR51V is new and unused, you can buy ERJ-8BQFR51V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BQFR51V.
| EEV-FK2A680Q | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-FK2A680Q.pdf | |
| ETXH251VSN471MR35S | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | ETXH251VSN471MR35S.pdf | |
| UVZ2DR47MED1TD | 0.47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2DR47MED1TD.pdf | |
| EET-HC2W391DF | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 425 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2W391DF.pdf | |
| 450LSU4700MNB77X141 | 4700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | 450LSU4700MNB77X141.pdf | |
| LLS1K222MELB | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1K222MELB.pdf | |
| 381LX103M025J032 | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX103M025J032.pdf | |
| 35MS747MEFCT78X7 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 35MS747MEFCT78X7.pdf | |
| 25ZLG220MEFCT78X11.5 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 25ZLG220MEFCT78X11.5.pdf | |
| AHA476M16D16T-F | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5.6 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA476M16D16T-F.pdf | |
| MALREKA00DC410DG0K | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 270 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00DC410DG0K.pdf | |
| 515D228M010DG6AE3 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D228M010DG6AE3.pdf | |
| 10ZLJ3300MG412.5X25 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 10ZLJ3300MG412.5X25.pdf | |
| UUH1H331MNQ1MS | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | UUH1H331MNQ1MS.pdf | |
| B41888C5228M | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 28 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C5228M.pdf |