| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BQFR62V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.62 OHM 1% 1/2W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BQFR62V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BQFR62V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.62 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BQFR62V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BQFR62V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BQFR62V is new and unused, you can buy ERJ-8BQFR62V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BQFR62V.
| SK331M050ST | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 400 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SK331M050ST.pdf | |
| LGG2Z821MELZ40 | 820µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2Z821MELZ40.pdf | |
| MAL201331338E3 | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201331338E3.pdf | |
| UHD1C102MPD1TD | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UHD1C102MPD1TD.pdf | |
| B43231C157M | 150µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231C157M.pdf | |
| UAQ2G680MHD6 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAQ2G680MHD6.pdf | |
| MLP332M063EA1C | 3300µF 63V Aluminum Capacitors FlatPack 64 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP332M063EA1C.pdf | |
| UVZ0J222MPH | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ0J222MPH.pdf | |
| UVZ2F100MPH | 10µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2F100MPH.pdf | |
| UTM1E470MPD | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UTM1E470MPD.pdf | |
| DEBB33F102KA3B | 1000pF 3150V (3.15kV) Ceramic Capacitor B Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | DEBB33F102KA3B.pdf | |
| GRM0225C1E7R5WA03L | 7.5pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E7R5WA03L.pdf | |
| GRM1885C1H2R0CA01D | 2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H2R0CA01D.pdf | |
| RCER71H684K2M1H03A | 0.68µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm) | RCER71H684K2M1H03A.pdf | |
| GRM0225C1C1R0BD05L | 1pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1C1R0BD05L.pdf |