| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BSFR16V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 17678 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.16 OHM 1% 1/2W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BSFR16V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BSFR16V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.16 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BSFR16V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BSFR16V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BSFR16V is new and unused, you can buy ERJ-8BSFR16V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BSFR16V.
| ES5226M050AE1EA | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can | ES5226M050AE1EA.pdf | |
| 865090149007 | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | 865090149007.pdf | |
| 860080274011 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 860080274011.pdf | |
| 860010275017 | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010275017.pdf | |
| LGNW6561MELC45 | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGNW6561MELC45.pdf | |
| UVP1J100MED | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1J100MED.pdf | |
| UPS2F100MPD | 10µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2F100MPD.pdf | |
| 100YXG390MEFCGC18X25 | 390µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 100YXG390MEFCGC18X25.pdf | |
| MALREKA00JS315NG0K | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.33 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JS315NG0K.pdf | |
| EKMH201VNN471MR25W | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 353 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VNN471MR25W.pdf | |
| B43305B2477M87 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B2477M87.pdf | |
| 381LX271M315K022 | 270µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX271M315K022.pdf | |
| E81D500VSD682MA40W | CAP ALUM 6800UF 50V RADIAL | E81D500VSD682MA40W.pdf | |
| ESMM401VSN471MR45S | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 705 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | ESMM401VSN471MR45S.pdf | |
| E74D201LPN132UA79M | CAP ALUM 1300UF 200V SCREW | E74D201LPN132UA79M.pdf |