| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BWFR039V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.039 OHM 1% 1W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BWFR039V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BWFR039V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.039 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BWFR039V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BWFR039V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BWFR039V is new and unused, you can buy ERJ-8BWFR039V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BWFR039V.
| UKW1J332MRD | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1J332MRD.pdf | |
| 10ZLK1000M10X16 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 10ZLK1000M10X16.pdf | |
| UPM2D100MPD | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2D100MPD.pdf | |
| 16ZLH2700MEFCG412.5X30 | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16ZLH2700MEFCG412.5X30.pdf | |
| SLPX103M035A9P3 | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX103M035A9P3.pdf | |
| B41252B8338M | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252B8338M.pdf | |
| MAL212027681E3 | 680µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 75 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212027681E3.pdf | |
| WBR10-450A | 10µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 20 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR10-450A.pdf | |
| CGR513U016W3C | 51000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8.5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | CGR513U016W3C.pdf | |
| B41458B8100M3 | 100000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 4 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41458B8100M3.pdf | |
| B43584A5828M3 | 8200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584A5828M3.pdf | |
| LXY63VB82RM8X20LL | 82µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | LXY63VB82RM8X20LL.pdf | |
| URU1J221MHD | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URU1J221MHD.pdf | |
| 600L0R5AT200T | 0.50pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | 600L0R5AT200T.pdf | |
| C0603C472J5RACTU | 4700pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C472J5RACTU.pdf |