| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BWJR016V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19876 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.016 OHM 5% 1W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BWJR016V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BWJR016V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.016 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BWJR016V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BWJR016V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BWJR016V is new and unused, you can buy ERJ-8BWJR016V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BWJR016V.
| UBT1E102MHD1TO | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 125°C | UBT1E102MHD1TO.pdf | |
| EDK476M010A9DAA | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EDK476M010A9DAA.pdf | |
| 8AX620M8X9 | 620µF 8V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 8AX620M8X9.pdf | |
| LGX2E561MELZ45 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2E561MELZ45.pdf | |
| UCY2C680MHD3TO | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2C680MHD3TO.pdf | |
| EEE-HA1HR47AR | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1HR47AR.pdf | |
| ELXV350ELL560MFB5S | 56µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXV350ELL560MFB5S.pdf | |
| UES1A330MEM | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1A330MEM.pdf | |
| MAL204838221E3 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL204838221E3.pdf | |
| EKZE630ETS681MM20S | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE630ETS681MM20S.pdf | |
| B41231C3279M | 27000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231C3279M.pdf | |
| ESMH500VNN472MQ35S | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 71 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH500VNN472MQ35S.pdf | |
| 381LQ332M080K022 | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ332M080K022.pdf | |
| SLPX681M350H7P3 | 680µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX681M350H7P3.pdf | |
| LP682M063H9P3 | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 37 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP682M063H9P3.pdf |