| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BWJR020V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.02 OHM 5% 1W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BWJR020V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BWJR020V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.02 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BWJR020V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BWJR020V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BWJR020V is new and unused, you can buy ERJ-8BWJR020V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BWJR020V.
| UPW2W100MHD | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2W100MHD.pdf | |
| EEU-FC1C820 | 82µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C820.pdf | |
| ECA-1HHG3R3I | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1HHG3R3I.pdf | |
| UHD1E101MED1TD | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHD1E101MED1TD.pdf | |
| MAL214660471E3 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214660471E3.pdf | |
| MAL212874229E3 | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial 9 Ohm @ 100Hz | MAL212874229E3.pdf | |
| EKMH160VNN223MR35S | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 30 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH160VNN223MR35S.pdf | |
| ELXG101VSN222MR50S | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXG101VSN222MR50S.pdf | |
| E81D451VSN471MA55T | CAP ALUM 470UF 450V RADIAL | E81D451VSN471MA55T.pdf | |
| MALIEYN07BD447L02K | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 66 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07BD447L02K.pdf | |
| B43601A9687M80 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A9687M80.pdf | |
| C0603C100F5GAC7867 | 10pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C100F5GAC7867.pdf | |
| C1005JB1A334K050BC | 0.33µF 10V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005JB1A334K050BC.pdf | |
| CL21B472KDCNNNC | 4700pF 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B472KDCNNNC.pdf | |
| K181K15C0GL53H5 | 180pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K181K15C0GL53H5.pdf |