| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BWJR039V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.039 OHM 5% 1W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BWJR039V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BWJR039V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.039 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BWJR039V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BWJR039V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BWJR039V is new and unused, you can buy ERJ-8BWJR039V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BWJR039V.
| 6.3ZLJ470M6.3X11 | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLJ470M6.3X11.pdf | |
| EEU-TP1V821 | 820µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 30 mOhm 4000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1V821.pdf | |
| UKA1A101MDD | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA1A101MDD.pdf | |
| 336CKE250M | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.536 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 336CKE250M.pdf | |
| SXR152M035ST | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 120 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR152M035ST.pdf | |
| 381LX271M315J042 | 270µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX271M315J042.pdf | |
| 381LQ681M180H032 | 680µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ681M180H032.pdf | |
| EKMH401VSN681MA50S | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VSN681MA50S.pdf | |
| MAL215882682E3 | 6800µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 75 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215882682E3.pdf | |
| B43504A5397M87 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5397M87.pdf | |
| B41827A7226M | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827A7226M.pdf | |
| CKG57NX7T2W225M500JH | 2.2µF 450V Ceramic Capacitor X7T Stacked SMD, 2 J-Lead 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm) | CKG57NX7T2W225M500JH.pdf | |
| CBR06C399CAGAC | 3.9pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CBR06C399CAGAC.pdf | |
| TMK063CG2R7CT-F | 2.7pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | TMK063CG2R7CT-F.pdf | |
| K472M10X7RH5TL2 | 4700pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K472M10X7RH5TL2.pdf |