| Manufacturer Part Number: | ERJ-8BWJR051V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.051 OHM 5% 1W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8BWJR051V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8BWJR051V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.051 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8BWJR051V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8BWJR051V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8BWJR051V is new and unused, you can buy ERJ-8BWJR051V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8BWJR051V.
| ECE-A1VKS3R3 | 3.3µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VKS3R3.pdf | |
| EGPA101ELL561ML40S | 560µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 46 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EGPA101ELL561ML40S.pdf | |
| EKMQ401VSN221MR25S | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ401VSN221MR25S.pdf | |
| 35RX302200M16X35.5 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 130°C | 35RX302200M16X35.5.pdf | |
| 861101484012 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 861101484012.pdf | |
| 158LBA200M2EG | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 165.79 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 158LBA200M2EG.pdf | |
| UPJ1H821MHD | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1H821MHD.pdf | |
| 860080675015 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080675015.pdf | |
| 35ZLG33MEFCT15X11 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 35ZLG33MEFCT15X11.pdf | |
| MALREKE05JS447D00K | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 68 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05JS447D00K.pdf | |
| B43640B5157M000 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 640 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | B43640B5157M000.pdf | |
| 420KXF120MEFCSN30X20 | 120µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420KXF120MEFCSN30X20.pdf | |
| EKMM251VSN681MQ50S | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM251VSN681MQ50S.pdf | |
| 400MXH220MEFCSN25X30 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400MXH220MEFCSN25X30.pdf | |
| 53D332G016GE6 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D332G016GE6.pdf |